خبر

تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

لامپ ال ای دی  یک منبع نور کارآمد و مدرن است. لامپ های ال ای دی بی خطرند – آنها حاوی جیوه یا سایر عناصر سمی نیستند و در هنگام شکسته شدن صدمه ای نمی‌زنند. 

با این حال ، اولین چیزی که ما را به خرید این لامپ ها ترغیب می کند ، صرفه جویی در هزینه آنها به دلیل مصرف کم ، برق است. 
علاوه بر این ، دستگاه های ال ای دی قابل اعتماد هستند و معمولا در تمام طول عمر خود، کار می‌کنند. 
بنابراین ، مزایای این منبع نور مشهود است: روشن است و طولانی مدت کار می‌کند.
لامپ های رشته ای سنتی به هیچ عنوان قابل تعمیر نیستند ، در حالی که در لامپ های ال ای دی می توانید تقریبا  همه چیز را تعمیر کنید. 
شما فقط باید اشکال درعملکرد را پیدا کنید ، آنرا تعمیرکنید و طول عمر لامپ را افزایش دهید.
 اگر با عملیات تعمیر آشنا هستید ، می توانید تمام وسایل لازم را در خانه پیدا کنید. آنچه شما نیاز دارید کمی وقت است.
عملکرد لامپ ال ای دی بر اساس توانایی برخی مواد در تابش نور، تحت شرایط خاص است. کار عنصر لامپ ، یک دیود ساطع کننده نور یک دستگاه نیمه هادی است که با عبور جریان الکتریکی از آن نور ناسازگار ساطع می‌کند. ال ای دی ها فقط در صورت استفاده از جریان مستقیم ، نور ساطع می کنند.
دیود ساطع کننده نور چگونه کار می کند؟ 

بیایید برای نشان دادن عملکرد ال ای دی از یک LED SMD محبوب در محفظه 5730 استفاده کنیم. 
به بیان ساده تر ، یک ال ای دی، جریان الکتریکی را به انتشار نور تبدیل می کند. این منبع نوری از یک کریستال نیمه رسانا بر روی یک پایه غیر رسانا ، یک محفظه با تماس و یک سیستم نوری تشکیل شده است. 
برای افزایش پایداری ال ای دی ، فضای بین کریستال و لنزهای پلاستیکی با سیلیکون شفاف پر شده است. پایه آلومینیوم باعث کاهش گرمای بیش از حد می شود. در شرایط عادی انتشار گرما کم است.

هرچه جریان بیشتری از دیود عبور کند ، روشن تر می شود. با این حال ، به دلیل مقاومت داخلی انتقال p-n ، دیود گرم می شود و در زیر جریان زیاد، ممکن است بسوزد ، هادی های اتصال ذوب می شوند و نیمه هادی می سوزد. بنابراین ، برای اطمینان از مقدار جریان مورد نیاز ، یک لامپ باید دارای منبع تغذیه – یک درایور و یک سیستم اتلاف گرما – یک هیت سینک باشد.
حال بیایید لامپ را از نزدیک بررسی کنیم. 

قطعات اصلی لامپ ال ای دی:
• دیزپیتر: بی‌نظمی جریان نور و روشنایی اضافی برخی از عناصر ساطع کننده را کاهش می دهد. همچنین از نورپردازی در یک زاویه خاص اطمینان حاصل می‌کند (برای لامپ های خانگی باید عریض باشد).
• LED باPCB : یک تخته روی پایه آلومینیوم که حاوی LED است. مقدار ال ای دی برای تبادل گرما بسیار مهم است. بنابراین ، باید با طراحی لامپ مطابقت داشته باشد. بین PCB و هیت سینک خمیر حرارتی وجود دارد تا انتقال گرما افزایش یابد.
• هیت سینک: یک هیت سینک با کیفیت برای برداشت گرما از اجزای لامپ طراحی شده است. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ال ای دی ها استفاده می شود. دنده های هیت سینک باعث می شوند که گرما از بین برود و اتلاف بیشتری داشته باشد.
• درپوش لامپ : به سوکت لامپ پیچ می شود و یک تماس مطمئن را تضمین می کند. کلاهک ها بیشتر از آلیاژ مس و روی با پوشش نیکل ساخته می شوند. برای اطمینان از محافظت در برابر خرابی درپوش جریان اکثر لامپهای ال ای دی دارای پایه پلیمری هستند.
• درایور: این یک نمودار مدار الکترونیکی است که برای انتقال جریان AC به جریان DC با مقدار مورد نیاز طراحی شده است. جریان بیش از حد منجر به فرسودگی ال ای دی می شود. یک درایور با کیفیت عملکرد لامپ را در هنگام پرش ولتاژ و عملکرد ال ای دی بدون ضربان تضمین می کند. بسیاری از طرح های مدار برای درایورهای ال ای دی وجود دارد. ما فقط چند مورد از آنها را نشان می دهیم: 

درایورهای ساده ای وجود دارد که ولتاژ آنها توسط یک مقاومت یا خازن محدود می شود و همچنین درایورهای پیشرفته تری که از میکرو تراشه ها استفاده می کنند. این نوع درایورها نه تنها ولتاژ را محدود می کنند بلکه مصرف بهینه برق را نیز تضمین می کنند و عملکردهای محافظتی را انجام می دهند. درایورها دارای میکرو تراشه مدرن تر و کارآمدتر هستند اما تولید آنها دشوارتر است و بنابراین گران ترند.
عملکرد لامپ و عیب یابی
اصل عملکرد لامپ بسیار ساده است: جریان AC از طریق خطوط برق به درایور از طریق سیم های تماس تأمین می شود ، جایی که تبدیل به DC می‌شود و از طریق ال ای دی هایی عبور می کند که آن را به نور تبدیل می کند. گرما با استفاده از تخته ای حاوی ال ای دی و هیت سینک جذب می شود .

لامپ های ال ای دی ابتدا متفاوت به نظر می رسند ، اما طراحی مشابهی دارند و با استفاده از همان اصول ساخته می شوند. اگر فقط در تعمیر یک لامپ مسلط باشید ، تعمیر لامپ های بعدی بسیار راحت تر خواهد بود.
اکثر لامپ های مدرن دارای ال ای دی های SMD هستند که به صورت منبع نور به صورت سری متصل شده اند. طرح مدار در تصویر سمت چپ است.
اگر یکی از دیودها ازکار افتاده باشد ، بقیه کار نمی کنند. متداول ترین دلیل خرابی ، سوختن ال ای دی است (در بیشتر موارد فقط یکی از آنها). با این حال ، گاهی اوقات چندین ال ای دی به طور همزمان خراب می شوند 

ال ای دی ها ممکن است به دلایل مختلف بسوزند. از جمله کیفیت پایین جز ، عدم تثبیت جریان ، گرم شدن بیش از حد ال ای دی و جهش ولتاژ است. برخی از تولیدکنندگان برای اینکه مشتریان به روشنایی بالای لامپ کوچک علاقه مند شوند ، ال ای دی ها را بیش از حد زیاد می کنند.
با این حال ، در اکثر موارد تعمیر لامپ ال ای دی امکان پذیر است. علاوه بر این ، تعمیر حتی ممکن است توسط یک آماتور انجام شود. و هزینه آن کمتر از یک لامپ جدید است.
برای فهمیدن علت خرابی باید لامپ را باز کنید – مقره را خارج کرده و به داخل آن برسید. ممکن است به محفظه چسبانده شود بنابراین ممکن است لازم باشد از یک پیچ گوشتی نازک استفاده کنید. غالباً اینگونه است که لامپهای دارای شیشه پخش کننده را نمی توان جدا کرد.
داخل آن یک تابلو با ال ای دی وجود دارد. لامپ های با کیفیت بالا فقط دارای ال ای دی در این صفحه هستند. اگر بعضی از اجزای دیگر وجود داشته باشد ، سریعتر گرم می شود و اجزای آن خراب می شوند.
قدم بعدی بازرسی بصری است. شما ممکن است ال ای دی سوخته را فقط با یافتن لکه سیاه که از علائم سوختگی است  را پیدا کنید. 

در برخی موارد ، ممکن است ال ای دی آسیب دیده به نظر نرسد. سپس می توانید با استفاده از مولتی متر ، یک ال ای دی معیوب را آزمایش و پیدا کنید. بیشتر مولتی مترهای مدرن عملکرد تست دیود دارند. روش آزمایش به شرح زیر است: آند را با پروب قرمز و کاتد را با سیاه لمس کنید. دیود کار روشن خواهد شد. اگر قطب پروب را تغییر دهید ، کنتور عدد(1) نمایش داده می شود و دیود روشن نمی شود. در طی آزمایش نور دیود معیوب نیز وجود نخواهد داشت.

تعویض ال ای دی
حالا که دیود معیوبی پیدا کردید ، باید تغییر کند. به تخته لحیم می شود. خطرات بیش از حد گرم شدن در عملکرد دیود بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که توصیه های لحیم کاری در مشخصات فنی دیود وجود دارد. به عنوان مثال ، برای 5730 SMD LED ، که به دلیل تعادل خوب اندازه ، قدرت و شار نور ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، دمای لحیم کاری 260 درجه سانتیگراد است (بیش از 2 ثانیه نشود). 

اگر طراحی لامپ اجازه می دهد ، شما باید تخته را از هیت سینک ، تماس درایور لغزنده و پس از آن شروع به تغییر ال ای دی کنید. برد ممکن است با استفاده از یک نگهدارنده PCB تعمیر شود (پس ما هر دو دست آزاد داریم). در صورت امکان ، آن را از زیر با اسلحه هوای گرم، گرم کنید. درجه حرارت نباید زیاد باشد ، در حدود 100تا 150 درجه سانتیگراد ،تا به دیودهای کار آسیب نرساند.
راحت است که ال ای دی قدیمی را با موچین داغ خاموش کنید که همزمان هر دو خروجی را گرم می کند. یا ممکن است این کار را با یک آنالوگ ساده ساخته شده خود انجام دهید (یک هادی مسی که دور نوک آن آهن پیچ خورده وجود دارد). 

شما باید ال ای دی قدیمی را با همان نوع جدید جایگزین کنید. معمولاً می توانید ال ای دی علامت گذاری شده را روی PCB لامپ پیدا کنید. هنگام نصب ، قطبیت را در نظر داشته باشید. 

یک روش به ظاهر آسان تر برای تعمیر ال ای دی وجود دارد – فقط سیم هادی  را به جای دیود آسیب دیده نصب کنید ، یعنی لنت های تماس را وصل کنید. به نظر می رسد به این شکل است:

اگر ال ای دی های زیادی بر روی PCB وجود داشته باشد و همه آنها به صورت سری نصب شده باشند ، یکی از آنها از دست رفته و تأثیر چندانی بر سایر موارد نخواهد داشت. با این حال ، ولتاژ دیودهای کار بیشتر و احتمال سوختن آنها بیشتر است. در مواردی که درایور جریان مورد نیاز را تنظیم کرده و ولتاژ را تا سطح ایمن برای
 ال ای دی ها کاهش می دهد ، برای لامپ هایی با این کیفیت بالا ، چنین خطری وجود ندارد.

شکست های دیگر
اگر در طی آزمایش مشخص شد که همه دیودها کار می کنند ، باید درایور لامپ را بررسی کنید و سایر آسیب ها را جستجو کنید ، همچنین هادی ها و تماس ها را برای عدم انقطاع بررسی کنید.
درایور در لامپهای با کیفیت باید یک PCB جداگانه باشد و در درب لامپ قرار داشته باشد. هر سازنده دارای طراحی منحصر به فرد مدار درایور است ، بنابراین هیچ توصیه استانداردی برای تعمیر وجود ندارد. شما باید در اینجا یک رویکرد فردی را اعمال کنید.

شما باید اجزای اصلی را با یک مولتی متر آزمایش کنید ، کمبود دیودها و ترانزیستورها را بررسی کنید ، مقادیر مقاومت را مقایسه کنید ، خازن هایی را که ظرفیت خود را از دست داده اند تغییر دهید. اگر تراشه IC در مدار درایور وجود دارد ، باید ولتاژ خروجی های آن را با توجه به مشخصات فنی آن بررسی کرده و در مورد عملکرد خوب آن تصمیم بگیرید. در صورت نیاز اجزای معیوب را تغییر دهید.
در آخر بررسی کنید که آیا لامپ جدا شده ،خوب کار می کند یا خیر و سپس قطعاتش را سر هم کنید. ممکن است لازم باشد خمیر حرارتی بمالید ، پیچ ها را محکم کنید و دیزپیتر را درست کنید. شما فقط باید لامپ را از مولفه معیوب قدیمی خارج شده جدا کنید و قسمت جدید را نصب کنید. فقط چند ثانیه طول می کشد تا انجام شود. 

در اینجا ما ساده ترین انواع تعمیر لامپ ال ای دی را بدون جزئیات پیچیده شرح دادیم. با این حال ، بدیهی است که این نوع کارهای تعمیراتی نوید و پتانسیل بالقوه را نشان می دهد. هزینه ال ای دی یا تعویض درایور به طور قابل توجهی کمتر از خرید لامپ جدید است. همچنین ممکن است اضافه کنیم که شما فقط باید از قطعات با کیفیت بالا و مشخصات فنی مناسب برای جایگزینی استفاده کنید. این ممکن است عملکرد لامپ ال ای دی طولانی و پایدار را تضمین کند.


یک فکر در مورد “تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

 1. asaa گفت:

  سلام.ممنون بابت راهنمایی که گذاشتین. یه لامپ بازکردم یکی از ال ای دی ها سوخت بود همونو با لحیم پرش کردم به محض زدن به برق روشن شد ولی برق قطع شد.لطفآ راهنمایی بفرماییددلیلش چی بود؟ممنون

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   به دلیل نوسانات برق در مدار درایور اتصالی به وجود اومده و باعت شده جریان زیادی از ال ای دی ها عبورکنه و ال ای دی بسوزه شما با شورت کات کردن ال ای دی باعث شدین اون جریان دوباره برقراربشه چون عیب اصلی از درایور نه ال ای دی همیشه برای شورت کات کردن ال ای دی قبلش درایور و تست کنید.

 2. سپاسگزارم از اموزش بسیار مفید شما در صورت امکان بصورت ویدیویی هم باشد عالی تر میشه

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   سلام وقتتون بخیر، ممنون از پیشنهاد خوبتان، حتما استقبال خواهیم کرد. موفق باشید.

  2. محمد ا گفت:

   سلام وقتتون بخیر مقاله بسیار خوبی بود متشکرم.
   در لامپ ۲۰ واتی که درایور آن شامل یک چوک،یک مقاومت ودو خازن الکترولیت است پوسته خازن ها از بین رفته شما میتوانید ولتاژ وظرفیت دو خازن را پیشنهاد بفرمائید بسیار سپاسگزار میشم

   1. تیم تولید محتوا گفت:

    ممنونم

 3. saveeleectric گفت:

  مقاله خوب و در عین حال کاربردی؛ موفق باشید

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   سلام وقتتون بخیر، خوشحالیم که مطالب مورد پسندتون بوده،موفق باشید.

 4. رضا تقی زاده گفت:

  سلام
  بسیار عالی بود تمام موارد لازم برای یک نفر که سررشته ای در تعمیرات برق و الکترونیک داشته باشد موارد کاملاً مفید و کاربردی و قابل استفاده است ممنون

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   سلام وقتتون بخیر، خوشحالیم که مطالب برای شما کاربردی بوده،موفق باشید.

 5. علی گفت:

  سلام خسته نباشید من ال ای دی یدکی خرید کردم چطور بفهمیم ک چه ال ای دی برای مثلا لامپ 12w خوبه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   سلام دوست گرامی، منظورتون از طرح این سوال این است که میخواهید ال ای دی را تعویض کنید یا pcb led؟

 6. محمد ا گفت:

  سلام وقتتون بخیر مقاله بسیار خوبی بود متشکرم.
  در لامپ ۲۰ واتی که درایور آن شامل یک چوک،یک مقاومت ودو خازن الکترولیت است پوسته خازن ها از بین رفته شما میتوانید ولتاژ وظرفیت دو خازن را پیشنهاد بفرمائید بسیار سپاسگزار میشم

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   سلام ممنون ازشما

دیدگاهتان را بنویسید