خبر

چند واقعیت علمی درباره چراغ های ال ای دی

1 – لامپ های ال ای دی در سرما بهتر کار میکنند .

بطور کلی LED ها بهترین انتخاب برای مناطق با دمای پایین هستند ، فضاهایی مانند گاراژ . 
لامپ های کم مصرف فلورسنت با توجه به ساختارشان در دماهای پایین دچار مشکل میشوند لامپ های کم مصرف با مشتعل کردن جیوه در حباب خود نورتولید میکنند . در دمای پایین مشتعل کردن جیوه با مشکل مواجه میشود و روشن شدن کامل آنها چند دقیقه طول میکشد .
2 – نور لامپ ال ای دی در تنظیم خواب افراد و بهبود سطح تمرکز تاثیر مثبتی دارند

تحقیقات نشان داده است که هرچه نورپردازی محیط شبیه تر به نور خورشید باشد ، سطح هوشیاری و شادابی افراد در آن محیط بیشترخواهد شد.
قرار گرفتن تحت نور سرد (نور مهتابی) باعث افزایش فعالیت مغز میشود واگر در اتاق خواب استفاده شود ممکن باعث اختلال در زمان خواب شما شود . توصیه میشود در اتاق خواب فقط از  لامپ با نور آفتابی استفاده کنید.
با استفاده از لامپ هایLED ، شما می توانید رنگ نور را به لحاظ ریتم شبانه روزانه تنظیم کنید، نور گرمتر (آفتابی) را در شب، ونور سفید(مهتابی) را در طول روز استفاده کنید. برخی از مدارس و بیمارستان ها برای کمک به تنظیم چرخه های خواب / بیداری بیمار و کمک به تمرکز دانش آموزان از این روش نورپردازی استفاده می کنند.
برخی از گوشی های هوشمند و تبلت ها با پیروی از همین قاعده در هنگام شب بطور اتوماتیک نور آبی صفحه نمایش خود را کم میکنند. لامپ های ال ای دی هوشمند نیز دقیقا با همین روش دمای رنگ نورخود را در روز و شب ، گرمتر یا  سردتر میکنند.
3 –  لامپ های ال ای دی برای پوستتان مفید هستند .

نور درمانی( ترکیبی از نور آبی و قرمز ) توسط متخصصان پوست و زیبایی برای درمانی کک و مک و آکنه استفاده میشود . 
نور آبی با نفوذ درون منافذ پوست باکتری های مضر را از بین میبرد و نور قرمز باعث کاهش التهاب پوست می شود .
در سال های اخیر بعضی شرکتها نظیر Neutrogena محصولاتی جهت نور درمانی تولید کرده اند
4 – نور رنگ آبی می تواند خلق و خوی شما را تغییر دهد.
نور آبی اثر آرامش بخشی بر روان انسان دارد ، بهمین دلیل محققان نور آبی را برای درمان اختالالت روانی فصلی توصیه میکنند. 

نور آبی را در مکان های عمومی مانند ایستگاههای مترو یا بی آر تی استفاده میکنند تا از رفتار ضد اجتماعی دراین محل ها جلوگیری کنند. 

نصب لامپ آبی در خطوط متروی ژاپن باعث کاهش اقدام به خودکشی دراین محل شد . در مورد دیگر نصب نور آبی در خیابانهای یکی از شهرهای اسکاتلند باعث کاهش آمار خودکشی شد .

بعضی میگویند علت تاثیر مثبت نور آبی ، ایجاد حس حضور پلیس در منطقه است در کشور های اروپایی چراغ گردان ماشین پلیس، آبی رنگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *